Румунія готує нові потужності в дунайському порту для сприяння українському експорту

Відкриття стоянки заплановано на березень 2024 року
Фото: portofconstantza.com

Румунія відведе додаткову якірну стоянку в порту Констанца на Дунаї для українських суден. Про це генеральний директор державної компанії "Українське Дунайське пароплавство" Дмитро Москаленко повідомив 11 грудня у Facebook.

За його словами, майданчик має запрацювати навесні 2024 року. За січень – лютий румунська сторона обіцяє провести тендер і напрацювати нормативну базу, щоб уже в березні ввести її в експлуатацію.

"Організацію якірних стоянок ми обговорювали з румунськими колегами ще у вересні. Зараз завдяки відкриттю портів Одеси потік агропродукції через Придунав'я зменшився. Проте питання не втратило актуальності! У будь-який момент із "резервного" напрямку аграрного експорту Дунай може знову перетворитися на основний", – написав Москаленко.

Він також розповів про запуск онлайн-черги на оброблення барж у Констанці, що має зменшити простій українських вантажних суден, який призводить до додаткових витрат для власників вантажів.

Контекст:

У липні 2022 року, після початку широкомасштабного вторгнення в Україну російських окупантів та блокування Росією морських портів України, координатор гуманітарної допомоги ООН Мартін Гріффітс заявляв, що відкриття судноплавного шляху Дунай – Чорне море для експорту українського зерна є важливим, але недостатнім для запобігання глобальному голоду.

17 липня 2023 року країна-агресор РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня 2022 року. Президент України Володимир Зеленський того ж дня надіслав генсеку ООН Антоніу Гутеррішу і президентові Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують в українські порти, законними воєнними цілями як потенційні перевізники військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи для всіх суден, які прямують у російські й окуповані українські порти).

Після цього РФ масово обстрілювала інфраструктуру півдня України. Пошкоджено, зокрема, порти в Одесі, Рені та Ізмаїлі.

10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують у чорноморські порти і з них. Першим судном, яке використало тимчасовий коридор, стало Resilient Africa. Воно вийшло з порту Чорноморськ 19 вересня із 3 тис. тонн пшениці на борту.

21 листопада прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що 2023 року дунайські порти України збільшили перевалку вантажів більше ніж удвічі і Румунія є головним партнером у цьому процесі.