Шустер про провокації проти Польщі: Путін іде до великої війни
Найманці визнаної у світі злочинною організацією ПВК "Вагнер" у Білорусі готують велику провокацію проти Польщі, Литви або Латвії. Таку думку в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман висловив телеведучий Савік Шустер.
"Моє особисто відчуття, що [президент країни-агресора Росії Володимир] Путін іде до великої війни. Він веде нас усіх до великої війни. Причини? Важко сказати. Може, здоров'я: "Я у труну всіх потягну". Може, це єдина причина, щоб пояснити свою поразку. Якщо ти спровокуєш НАТО, ти можеш програти, але, з іншого боку, можеш згуртувати свій народ. Я не знаю причини. Але те, що він тягне нас усіх у велику війну – для мене це очевидно", – підкреслив Шустер.
Він зазначив, що ПВК "Вагнер" може готувати велику провокацію проти країн НАТО.
"В історії із ПВК "Вагнер" немає жодної логіки. Я думаю, вони поки провокують. Це не закінчиться весело. Те, що називають Сувальським коридором, – це зовсім не коридор. Це просто дорога, кордон між Литвою й Польщею. Але вона веде в Калінінградську область. І це єдиний коридор, який з'єднує Калінінградську область із союзником Росії – Білоруссю. ПВК "Вагнер" мені все більше нагадує "Хезболлу", якою Іран грає, як хоче. Цю терористичну організацію утримує держава, озброює армія Росії і, думаю, зараз уже Білорусі. Вона росте серйозно: якщо в білоруській армії приблизно 11,4 тис. військовослужбовців, а вагнерівців уже 5–6 тис., то незабаром їх буде більше, ніж білоруської армії. Я думаю, вони готують велику провокацію або в Польщі, або в Литві, або в Латвії. Це сказати важко. Кого вони точно ненавидять, то це Польщу. Вони завжди її ненавиділи", – заявив Шустер.
На його думку, відповідь на провокації з Білорусі має бути жорсткою.
"Росія історично ненавидить Польщу. Я думаю, поляки спокійно могли збити ці два вертольоти. Можливо, Росія відповіла б якимось ударом, може, почалася б велика війна. Із воєнного погляду ці два вертольоти нічого не вирішують. Це така провокація. На провокації, я вважаю, відповідати не треба. Треба якщо вже робити, то серйозно – увійти в цю Білорусь, роз... усю цю ПВК "Вагнер" разом із [самопроголошеним президентом Олександром] Лукашенком і всіма його генералами, повернути [лідерку об'єднаної опозиції Світлану] Тихановську в Мінськ, звільнити всіх політв'язнів і сказати: "Усе, баста, крапка". Ось це справжня відповідь цивілізованої організації союзу НАТО. Треба із цією лукашенківською Білоруссю покінчити. Тоді це має сенс. Тоді ти показуєш зуби й кулаки", – сказав Шустер.
Контекст:
1 серпня оборонне відомство Польщі заявило, що два вертольоти Білорусі на низькій висоті перетнули кордон Польщі. Білорусь заперечує звинувачення, називаючи їх "надуманими". У Пентагоні, коментуючи інцидент, заявили, що будуть працювати із союзниками, "щоб гарантувати безпеку кожного квадратного дюйма території НАТО". МЗС Польщі висловило протест представнику Білорусі через порушення повітряного простору білоруськими гелікоптерами.
Окрім того, на території Білорусі перебувають найманці визнаної у світі злочинною організацією ПВК "Вагнер". 23 липня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що його почали "напружувати" вагнерівці, які перебувають у країні, оскільки вони весь час "просяться на захід", зокрема до Польщі, "на екскурсію у Варшаву й Жешув". Пізніше він назвав ці слова "жартом".
Через переміщення вагнерівців до Білорусі Польща вирішила посилити оборону східного кордону. В уряді повідомили, що збільшать як кількість військовослужбовців на кордоні, так і кількість різноманітних загороджень та укріплень. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Німеччина допоможе своєму союзнику по НАТО Польщі у разі ймовірного нападу бойовиків ПВК "Вагнер" із сусідньої Білорусі.
Наприкінці липня прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький повідомив, що понад 100 вагнерівців у Білорусі вирушили в бік Сувальського коридору. 3 серпня Моравецький терміново зустрівся із президентом Литви Гітанасом Науседою біля цього коридору – поблизу прикордонного польського міста Сувалки. Вони обговорювали безпекову ситуацію у цьому районі. За даними Науседи, частина вагнерівців уже підійшла до литовського кордону.