США вимагають від Польщі пояснень щодо підтримки України – Bloomberg
США вимагають від Польщі пояснити свою позицію після заяв про ймовірне припинення військової допомоги Україні. Про це 22 вересня написало Bloomberg із посиланням на високопосадовця міністерства оборони США.
За його словами, нещодавня заява прем'єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького про припинення постачання зброї Україні "підриває життєво важливий альянс" Києва й Варшави в боротьбі проти агресії Росії.
Пізніше обидві сторони заявили про ослаблення напруженості в конфлікті, спричиненому забороною Польщі на експорт українського зерна, але публічна конфронтація поставила під сумнів єдність, яка визначала відносини сусідів, ідеться в повідомленні. Водночас джерело в Пентагоні сказало Bloomberg, що розбіжності між союзниками поки не призвели до руйнування єдності коаліції, яка підтримує Україну, – зусиль, які, за його словами, найімовірніше, розтягнуться на кілька років.
Втрата підтримки Польщі може виявитися шкідливою для воєнних зусиль України, оскільки це також може підірвати єдність НАТО, додав він.
Президент України Володимир Зеленський під час виступу в Генасамблеї ООН 19 вересня заявив, що деякі друзі України "у Європі розігрують солідарність у політичному театрі, роблячи із зерна трилер. Може здатися, що вони грають власну роль, але насправді вони допомагають підготувати сцену для московського актора".
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький 20 вересня оголосив про припинення постачання нової зброї в Україну. Президент Польщі Анджей Дуда пізніше пояснив, що ці слова стосувалися нового озброєння для польської армії.
Контекст:
Із 2 травня до 15 вересня діяла заборона на вільні постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку й насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини. Ембарго ввели через те, що фермери з Польщі й інших країн виходили на акції протесту. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.
15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на ввезення української агропродукції. Як зазначили в Єврокомісії, Україна погодилася вжити заходів (включно з, наприклад, системою ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків ціни на зерно. Попри рішення Єврокомісії, Польща, Угорщина та Словаччина (до кінця року) в односторонньому порядку продовжили заборону імпорту українського зерна.
18 вересня в Міністерстві економіки повідомили, що Україна розпочала судову процедуру через заборону на ввезення українського зерна до Польщі, Словаччини та Угорщини. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 19 вересня заявив, що Київ пропонує партнерам компроміс, і пригрозив Польщі та Угорщині забороною на ввезення їхніх товарів в Україну.
19 вересня в Мінекономіки України заявили, що Україна протягом найближчих днів заборонить імпорт цибулі, помідорів, капусти та яблук із Польщі. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький попередив, що його країна готова розширити заборону на ввезення продукції з України, якщо Київ ескалюватиме конфлікт.
21 вересня в Мінагрополітики України повідомили, що Україна й Польща домовилися виробити план взаємодії щодо експорту українського зерна.