У Білорусі порушили справу про спробу захоплення влади через підготовку опозиції до виборів президента
Слідчий комітет Білорусі порушив масштабну кримінальну справу проти опонентів Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом країни. Її фігурантами стали 45 людей, повідомила 8 жовтня пресслужба СК, її цитує "Зеркало".
Справу порушили щодо учасників інструменту опозиції "Платформа 2025", яких у відомстві підозрюють у "спробі розробити план зі зриву виборів у 2025 році". Окрім уже відомих учасників, слідчі встановили ще 22 осіб, які приєдналися до діяльності лідерки опозиції Світлани Тихановської та її прибічників "щодо захоплення державної влади в Республіці Білорусь у неконституційний спосіб". Усіх їх визнано підозрюваними у діях, скоєних із метою захоплення державної влади.
Також справу відкрили проти учасників ходів солідарності, які провели 9 серпня в низці європейських міст у межах "Дня гідності – 2024". Заходи організували до чергових роковин білоруських протестів і вони відбулися в містах Чехії, України, Фінляндії, Польщі, Латвії, Литви, Німеччини, Грузії, США та ще деяких країн. Як стверджують слідчі, заходи організували для "підриву авторитету Республіки Білорусь на міжнародній арені, компрометації чинного керівництва країни".
У СК повідомили, що зараз у кримінальній справі "проводять слідчі дії, зокрема огляди, обшуки, накладення арешту на майно та інші процесуальні заходи".
Контекст:
Лукашенку 70 років. Він керує Білоруссю із 1994 року. Тоді він переміг у другому турі виборів, ставши першим президентом незалежної Білорусі.
9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися чергові вибори президента. За офіційними даними, перемогу в них ушосте здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська представниця від опозиції Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Після виборів у Білорусі розпочалися масові акції протесту незгодних із їхніми результатами. Їх жорстко розганяли, зокрема із застосуванням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. На піку в мітингах брало участь кілька сотень тисяч людей, 2021 року протестна активність припинилася, але силовики продовжили затримання опозиціонерів.
Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували й не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.