ВАКС заочно заарештував Жеваго у справі про хабар суддям Верховного Суду

У САП зазначили, що після затримання підозрюваного мають доправити в суд
Фото: pixabay.com

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) обрав запобіжний захід у вигляді заочного арешту підозрюваному в переданні хабаря суддям Верховного Суду бізнесмену Костянтинові Жеваго. Про це 10 липня проінформувала в Telegram Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП).

"Слідчий суддя ВАКС підтримав позицію прокурора САП і обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою власнику групи "Фінанси та кредит", підозрюваному в наданні неправомірної вигоди голові й суддям Верховного Суду (ч. 4 ст. 369 КК України)", – ідеться в повідомленні.

У прокуратурі зазначили, що питання про застосування цього запобіжного заходу суддя вирішить після затримання підозрюваного й доправлення його в суд.

"Зауважимо, що особа на момент вчинення злочину і на теперішній час знаходиться на території Французької Республіки", – підкреслили в САП.

Антикорупційна прокуратура не вказала прізвища заочно заарештованого, але обставини справи свідчать, що йдеться саме про Жеваго.

За даними Національного антикорупційного бюро (НАБУ), 2002 року Жеваго придбав 40,19% акцій гірничо-збагачувального комбінату (ГЗК) в чотирьох компаній. За 18 років вони через суд висунули вимогу визнати договір купівлі-продажу цінних паперів недійсним і повернути їм акції ГЗК. Суд першої інстанції відмовив позивачам у задоволенні вимог, 2022 року апеляційний суд скасував рішення першої інстанції та визнав недійсним договір купівлі-продажу цінних паперів.

"Аби не допустити втрату акцій, на початку березня 2023 року підозрюваний вступив у змову з адвокатом одного зі столичних адвокатських об'єднань, який мав зв'язки із суддями Верховного Суду. Протягом березня – квітня 2023 року він передав адвокату $2,7 млн ($1,8 млн – суддям Верховного Суду, решта – як "оплата" посередницьких послуг). Урешті-решт, Верховний Суд у квітні 2023 року ухвалив рішення на користь бізнесмена. Під час слідчих дій НАБУ і САП задокументували передачу й отримання двома траншами $1,8 млн", – пояснили в бюро.

15 травня ЗМІ повідомили, що НАБУ затримало на хабарі голову Верховного Суду Всеволода Князєва. Того самого дня ввечері НАБУ і САП поінформували, що викрили масштабну корупцію у Верховному Суді, але не уточнили, про якого суддю йдеться. Як повідомляли в НАБУ, ідеться саме про хабар у розмірі $2,7 млн, із яких $1,8 млн було призначено для представників Верховного Суду, ще $900 тис. – для посередників. Слідство вважає, що спільно з Верховним Судом діяв "бекофіс", який був посередником між керівництвом суду й особами, які намагалися за неправомірну вигоду вирішити свої питання в суді. 16 травня Князєва повідомили про підозру, а 18 травня – заарештували. Перед цим пленум Верховного Суду висловив йому недовіру і припинив повноваження як голови суду.

Контекст:

Статки акціонера Ferrexpo Костянтина Жеваго (2410-те місце у глобальному рейтингу мільярдерів Forbes 2024 року) становлять $1,2 млрд.

У липні 2021 року правоохоронці оголосили Жеваго в міжнародний розшук. 27 вересня 2022-го його заочно повідомили про підозру в розтраті й відмиванні грошей. 1 жовтня Шевченківський райсуд Києва задовольнив позов Національного банку України про стягнення із Жеваго 1,539 млрд грн задля погашення заборгованості банку за надані раніше кредити рефінансування.

27 грудня 2022 року стало відомо про затримання Жеваго в одному з готелів Куршевелю. 28 грудня суд французького міста Шамбері обрав йому запобіжний захід у вигляді екстрадиційного арешту, 5 січня 2023 року суд погодився випустити Жеваго під заставу в сумі €1 млн за умови, що він здасть паспорти й буде реєструватися в поліції тричі на тиждень. 30 березня слідча палата Апеляційного суду міста Шамбері відмовила українській стороні в екстрадиції Жеваго. Остаточна відмова в екстрадиції датована 10 листопада.

Як вказали в Держбюро розслідувань, прокурор Франції планував подання апеляційної скарги на вказане рішення, водночас Жеваго тоді продовжили дію строку раніше обраного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.

ДБР зазначало, що на активи Жеваго в Україні накладено арешт.