Повернення закупівель Міноборони у Prozorro зекономило бюджету майже 5 млрд грн – Мінекономіки
Державний бюджет України зекономив приблизно 16% після того, як частину публічних закупівель Міністерства оборони повернули в систему Prozorro. Про це повідомила заступниця міністра економіки Надія Бігун в інтерв'ю Telegraf, опублікованому 25 вересня.
"Ми вже бачимо позитивні тенденції. Десь із травня Міноборони почало повертати у Prozorro деякі свої закупівлі. Станом на зараз вони завершили приблизно 50 тендерів на загальну вартість 31 млрд грн з економією у 16%. Це дуже непоганий результат. Але це не всі їхні потреби. Я не кажу про військову техніку. Виключно про тилове забезпечення", – сказала вона.
16% від 31 млрд грн – це 4,9 млрд грн.
Мінекономіки пропонує створити центри компетенцій, які оцінюватимуть доцільність певних закупівель, зокрема для потреб Збройних сил України. За словами Бігун, ці центри братимуть на себе відповідальність за те, що і як закуповують. Це потрібно для того, щоб ефективніше планувати закупівлі, сказала вона.
Для того, щоб зменшити кількість сумнівних закупівель, ввели вимогу до всіх замовників оприлюднювати обґрунтування незастосування конкурентних процедур, розповіла Бігун.
"Таким чином, дурість кожного буде видна на Prozorro: коли ви це обґрунтування опублікували, то в суспільства будуть запитання або запитань буде менше", – сказала вона.
Контекст:
Міноборони України потрапляло до низки скандалів, пов'язаних із закупівлями.
Зокрема, 21 січня видання ZN.UA повідомило, що Міноборони закуповує продукти для українських військовослужбовців удвічі-утричі дорожче, ніж вони коштують у київських супермаркетах. У міністерстві заявили, що сталася "звичайна технічна помилка", відомство проводить внутрішні перевірки, виправляє неточності й готує додаткові угоди щодо постачання. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний запевнив, що в Міноборони й ЗСУ – "нульова толерантність до корупції".
У січні на тлі скандалу звільнили директора департаменту закупівель Богдана Хмельницького й заступника міністра оборони Вячеслава Шаповалова. Їх також повідомили про підозру в розтраті й "перешкоджанні діяльності ЗСУ" за закупівлю, імовірно, неякісних бронежилетів. Окрім того, слідчі Нацполіції повідомили про підозру радника Шаповалова в заволодінні понад 1,7 млрд грн, призначених для закупівлі товарів для ЗСУ.
Після скандалів при Міноборони створили спеціальний департамент для запобігання корупції у сфері оборонних закупівель.
Верховна Рада 24 лютого ухвалила закон про введення прозорості в оборонних закупівлях. Президент його підписав у березні.
Із 23 квітня в системі Prozorro стало доступним показування інформації про незбройні оборонні закупівлі.
Волонтерка, членкиня громадської антикорупційної ради при Міноборони України Дана Ярова розповіла, що завдяки Prozorro ціни на тендерах Міноборони знизилися на 30–35%.