"Приклад усім, що коридор можна робити без Росії". Контейнеровоз, який вийшов з Одеси після розірвання "зернової угоди", минув Босфор photo icon

Судно першим минуло українським гуманітарним коридором і прибуло в пункт призначення. На думку експертів, російська "блокада" в Чорному морі – "чистий театр"
Фото: ЕРА

Контейнеровоз Joseph Schulte, який першим пройшов тимчасовим коридором у Чорному морі, оголошеним Україною після виходу країни-агресора із "зернової угоди", 18 серпня перетнув Босфор, повідомило агентство Reuters і опублікувало фото судна під час проходження через протоку.

Згідно з даними трекінгового сервісу VesselFinder, Joseph Schulte прибув до Стамбула, де, як пише AFP, і розташований пункт призначення судна.

За інформацією Reuters, Joseph Schulte чекав на вихід із порту в Україні від початку широкомасштабної війни – контейнеровоз був в Одесі з 23 лютого 2022 року. "Голос Америки" розповідає, що це судно належить німецькій судновласницькій компанії Bernhard Schulte Shipmanagement і китайському банку.

Головний редактор BlackSeaNews, український морський експерт Андрій Клименко розповідав каналу 12 серпня, що в лютому 2022-го в українських портах Чорноморськ, Одеса та Південний через війну було заблоковано 41 судно, а за час роботи "зернового коридору" 34 з них вийшли. Joseph Schulte, за його словами, одне із семи суден, які залишалися.

"Якщо вони ризикнуть і пройдуть успішно, то це буде прикладом усім, що можна робити коридор без Росії. І можна возити зерно морем без Росії", – говорив Клименко. Німецький контейнеровоз "ризикнув" першим: судно вийшло з Одеси 16 серпня і, як казав президент України Володимир Зеленський, пройшло новим українським гуманітарним коридором.

Це сталося також за кілька днів після того, як РФ напала на цивільне судно Şükrü Okan (прапор Палау), яке базувалося в Туреччині і йшло в український порт Ізмаїл. 13 серпня в міноборони РФ заявили, що російський патрульний корабель "Василий Быков" вимагав зупинки Şükrü Okan для "огляду щодо перевезення заборонених вантажів", але капітан не підкорився. Тоді окупанти, за їхніми словами, "відкрили попереджувальний вогонь" з автоматів, а потім підняли в повітря гелікоптер Ка-29 із групою військових. Після цього судну нібито довелося зупинитися і прийняти групу росіян на борт для "огляду". 17 серпня Туреччина надіслала РФ попередження через інцидент.

В Офісі президента України назвали піратством дії Росії. Турецький експерт Йорюк Ішик у коментарі Bild пояснював 14 серпня, що РФ свідомо обрала цивільне судно, бо воно було "мале і неважливе".

"Ця акція – чистий театр. Вони не можуть забезпечити блокаду, тому намагаються переслідувати судна, але і це їм не вдається, тому вони просто здійснюють акт піратства в міжнародних водах", – наголосив він.

Експерт також звернув увагу, що те, як росіяни підходили до судна з вертольотом Ка-29 під час сильних поривів вітру, було небезпечним для самих окупантів.

"Вертоліт не міг стійко зависнути над судном. Це було просто смішно й театрально і не мало жодної воєнної цінності", – додав він.

Контекст:

17 липня 2023 року РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року.

Зеленський того ж дня передав генеральному секретареві ООН Антоніу Гутеррішу та президентові Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують до українських портів, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які прямують до російських і окупованих українських портів).

Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України. Пошкоджено, зокрема, порти в Одесі, Рені та Ізмаїлі.

10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують до чорноморських портів і з них. Раніше ці маршрути Київ запропонував Міжнародній морській організації. Рада організації визнала право України на вільне торговельне судноплавство, гарантоване міжнародним морським правом, і закликала РФ припинити погрози торговельному судноплавству в Чорному морі.

11 серпня Збройні сили України повідомили про початок реєстрації торговельних суден, які готові скористатися тимчасовими коридорами для перетину Чорного моря.