Прем'єр Польщі: Ведемо переговори з українською стороною про тимчасове закриття кордону для торгівлі

Туск заявив, що готовий ухвалювати жорсткі рішення
Фото: EPA

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск припустив тимчасове закриття кордону з Україною для торгівлі. Про це він сказав 28 лютого у Варшаві на спільній пресконференції за підсумками переговорів із прем'єром Норвегії Йонасом Гаром Стьоре, відеозапис опубліковано в Х канцелярії Туска.

"Не приховуватиму, що ми ведемо переговори з українською стороною про тимчасове закриття кордону для торгівлі товарами", – повідомив прем'єр Польщі.

За словами Туска, це питання, зокрема, стане темою його переговорів із польськими фермерами 29 лютого.

Туск повідомив, що пропонуватиме Брюсселю, щоб базовим періодом для розрахунку ліміту на сільськогосподарську продукцію з України був період до початку повномасштабної російської агресії, щоб ці ліміти не загрожували польським виробникам. Прем'єр Польщі назвав "неприйнятними" ліміти, які запропонували Брюссель і Київ.

"Я готовий ухвалювати жорсткі рішення, коли йдеться про кордон з Україною, завжди за погодженням із Києвом, щоб не було непотрібної напруженості. Але нам треба знайти довгострокове рішення", – вказав Туск.

Напередодні, 27 лютого, Туск заявив, що Польща може розширити ембарго проти українських продуктів, оскільки, за його словами, продукти й сільськогосподарська сировина з України становлять серйозну демпінгову загрозу для економіки його країни.

Контекст:

4 червня 2022 року набув чинності регламент Європейського парламенту і Євроради про тимчасові заходи щодо лібералізації торгівлі, які звільняють на рік український експорт від мита.

15 квітня 2023 року уряд Польщі заборонив імпорт і транзит української сільськогосподарської продукції до 30 червня. До списку заборонених продуктів увійшло 18 товарів, серед яких зернові, молоко, яйця, м'ясо, мед та інші. Слідом за Польщею заборону на імпорт української агропродукції ввели Угорщина, Словаччина й Болгарія.

Пізніше Єврокомісія досягла компромісу з п'ятьма країнами Євросоюзу щодо імпорту української агропродукції, а у травні 2023-го Європейський парламент схвалив пропозицію щодо продовження безмитної торгівлі ЄС з Україною ще на рік – до 5 червня 2024 року. Як зазначили в ЄК, Україна погодилася вжити заходів (включно з, наприклад, системою ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків ціни на зерно. Попри рішення Єврокомісії, Польща, Угорщина і Словаччина в односторонньому порядку продовжили заборону імпорту українського зерна.

Із 6 листопада польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у чотирьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні. Вони вимагали відновлення системи дозволів або квот для українського транспорту. 23 листопада до них приєдналися польські аграрії, висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.

16 січня польські перевізники досягли угоди з урядом і зупинили протест до 1 березня.

9 лютого польська профспілка фермерів "Солідарність" знову повністю заблокувала рух біля пункту пропуску "Медика" навпроти українського КПП "Шегині". Причиною організатори називали невиконання їхніх вимог щодо обмеження експорту харчових продуктів і сільськогосподарської сировини з України. 13 лютого польські фермери заявили, що 20 лютого заблокують усі пункти пропуску на кордоні між Польщею й Україною. У відповідь 15 лютого розпочалася акція протесту українських перевізників на кордоні з Польщею на під'їзді до пункту пропуску "Ягодин – Дорогуськ". 18 лютого Державна митна служба України повідомила, що польські фермери повністю заблокували проїзд в Україну через пункт пропуску "Дорогуськ – Ягодин" і, всупереч обіцянкам, не пропускають швидкопсувні, небезпечні й гуманітарні вантажі.

На сайті NSZZ RI Solidarność анонсували, що акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня, блокуватимуть усі прикордонні переходи між Польщею й Україною.