Рада має ухвалити ще 37 євроінтеграційних законів – Арахамія
Верховна Рада має історичне завдання – наблизити вступ України в Євросоюз. Про це в інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому 3 серпня, заявив голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.
"Це не лише сім критеріїв, які на поверхні. Це ще 37 євроінтеграційних законів, які мають бути ухвалені", – наголосив нардеп.
Арахамія зазначив, що "не всі з потрібних законів популярні".
"Наприклад, законопроєкт про повернення податків на колишній, довоєнний рівень та поновлення перевірок був непопулярним, і я важко зібрав за нього голоси. Але це була умова надання нам макрофінансової допомоги, – розповів голова фракції "Слуга народу". – На сьогодні вже, напевно, понад 60 копійок у кожній гривні, яка є в бюджеті, – це гроші іноземних партнерів, і якщо партнери вважають, що це потрібно зробити, після консультацій, на яких ми максимально чинили опір, але все одно це було поставлене як жорстка умова, – то я хочу чи не хочу, але я повинен збирати під це голоси і робитиму це".
Водночас, як зазначив Арахамія, деякі нардепи "хочуть бути популярними": вони не підтримують деяких ініціатив, оскільки вважають, що для них так "політично вигідніше".
Президент України Володимир Зеленський 30 липня закликав нардепів ухвалити всі закони, необхідні для відкриття переговорів із ЄС щодо членства. Раніше глава держави говорив, що Україна розраховує у грудні розпочати переговори щодо вступу в Євросоюз.
Контекст:
Верховна Рада і Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності у повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі та НАТО закріплено у Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія та Молдова.
17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні та Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу до Євросоюзу.
23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні та Молдові статус кандидата.
Україна у повному обсязі виконала дві із семи рекомендацій Єврокомісії для подальшої інтеграції в ЄС, повідомила 22 червня 2023 року шведська міністерка у справах Євросоюзу Джесіка Росвалл. Зокрема, вона зазначила, що Україна ухвалила законодавчі ініціативи щодо органів судової влади та засобів масової інформації.
Рада до 1 вересня планує ухвалити всі закони, необхідні для початку переговорів про вступ у ЄС, заявив 3 серпня спікер парламенту Руслан Стефанчук.