Тема загрози застосування Росією ядерної зброї неактуальна – ГУР МО

Про ядерну зброю періодично говорять у країні-агресорі Росії
Фото: ЕРА

Загроза застосування країною-агресором Росією ядерної зброї низька, заявив в опублікованому 23 лютого інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" заступник начальника Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України Вадим Скібіцький.

Журналіст попросив прокоментувати тему ймовірного застосування ядерної зброї, яка "заполонила" інформаційний простір після інтерв'ю президента РФ Володимира Путіна американському журналістові Такеру Карлсону.

"Я вважаю, що ця тема не актуальна на сьогоднішній день. Загроза є, але рівень її малий. Це ядерний шантаж, однозначно", – сказав Скібіцький.

Він зазначив, що такий шантаж виникає періодично.

"Якщо у нас є якийсь успіх, коли в РФ бачать, що нам іде нормальна [військова] підтримка, допомога, то починається ядерний шантаж.  Це дуже потужний інструмент, який використовує РФ, для впливу на політичні  процеси, зокрема, в Європі. Насамперед це вибори в різних країнах і підготовка до виборів у Європарламент", – пояснив Скібіцький.

За його словами, Росія також може допомогти Північній Кореї отримати ядерну зброю.

"У КНДР просять технології, які стосуються ядерної зброї. І тут треба Росію до відповідальності закликати, тому що весь світ бореться за нерозповсюдження, а Росія відкрито починає працювати у цьому напрямі в обмін на отримання додаткових боєприпасів, ракет й інших видів озброєння", – заявив представник ГУР МО.

Карлсон після інтерв'ю з Путіним казав, що Кремль, схоже, не проти розв'язати для "захисту своєї території", якою він називає частину окупованих земель України, ядерну війну в усьому світі, зокрема, може це зробити через Крим, повідомляла ТСН.

Контекст:

21 вересня 2022 року Путін оголосив про готовність застосувати ядерну зброю в разі загрози територіальній цілісності Росії. За місяць він заявив, що Росія "ніколи не говорила" про можливість застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".

Президент України Володимир Зеленський говорив, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю. Однак у червні 2023 року він додав, що "не може сказати напевно, особливо про людину, яка не має зв'язку з реальністю".

За оцінками міністерства оборони США, в арсеналі РФ є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, призначеної для застосування на полях битв із метою придушення звичайних сил, пише The New York Times.

25 березня Путін сказав, що Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, попросив його розгорнути у країні тактичну ядерну зброю.

У червні й липні про переміщення російської ядерної зброї до Білорусі заявляли Путін і Лукашенко. Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов 20 червня розповідав, що сховища в Білорусі готують, але "жодна боєголовка ще не була переміщена". Як зазначає AP, переміщення ядерної зброї в червні не зафіксував і НАТО. 21 серпня CNN, посилаючись на заяву високопосадовця Пентагону, повідомив, що РФ і Білорусь "досягли певного успіху" в передаванні ядерної зброї. 22 серпня президент Польщі Анджей Дуда сказав, що Росія почала перекидати в Білорусь ядерну зброю малої дальності.

Президент США Джо Байден заявив 20 червня, що вважає загрозу застосування Путіним тактичної ядерної зброї реальною. Однак 13 липня Байден уточнив, що не бачить "будь-яких реальних перспектив" застосування Путіним ядерної зброї.