У ДПСУ пояснили, чому не випустили Порошенка з України. Гончаренко з'ясував подробиці

Порошенко приїхав на кордон із розпорядженням Стефанчука про відрядження, яке, як виявилося, скасував Корнієнко
Скріншот: Петро Порошенко / Facebook

Співробітники Державної прикордонної служби України не дозволили п'ятому президентові України Петрові Порошенку виїхати за кордон 1 грудня через відомості про скасування його відрядження. Про це NV повідомив речник ДПСУ Андрій Демченко.

"У прикордонників наявне підтвердження, що його [Порошенка] відрядження за кордон скасовано. Саме тому його не було пропущено через державний кордон України", – сказав Демченко.

Порошенко 1 грудня повідомив, що його не випустили з України у відрядження у США й Польщу, через що було зірвано "десятки зустрічей", які він збирався провести в інтересах України. П'ятий президент заявив, що має на руках розпорядження про відрядження, яке підписав спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук.

"Кожен може сам здогадатися, хто ж скасував документ, підписаний спікером парламенту",– написав Порошенко.

Народний депутат України від фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко в Telegram заявив, що рішення Стефанчука про відрядження Порошенка скасував заступник голови ВР, віцеспікер Олександр Корнієнко, і виклав скріншот документа, який датовано 29 листопада. У ньому Корнієнко на підставі власного листа, датованого цим самим днем (його тексту не наведено), розпорядився анулювати відрядження голови "Євросолідарності".

Гончаренко 26 липня повідомляв, що на прикордонні пости України надійшла вказівка про заборону на виїзд для всіх посадовців і депутатів за кордон. За його даними, усіх, хто спробує перетнути кордон, зупинятимуть "для очікування відповіді з Офісу президента щодо кожного випадку індивідуально". У ДПСУ у відповідь на заяву Гончаренка наголосили, що пропуск через кордон здійснюють відповідно до норм законодавства України.

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан до 14 лютого 2024 року.

Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підпадають під призов на військову службу під час мобілізації, окрім особливих винятків. Минулого року президент у відповідь на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків заявив, що це відбудеться лише після закінчення дії воєнного стану.

23 січня 2023 року Зеленський повідомив, що Рада нацбезпеки і оборони (РНБО) України вирішила обмежити виїзд за кордон з недержавною метою посадовців центральної й місцевої влади. "Хочуть відпочивати зараз – відпочиватимуть за межами державної служби. За кордон їздити на відпочинок чи з якоюсь іншою недержавною метою посадовцям більше не вдасться", – сказав президент. 27 січня Кабмін України ухвалив відповідну постанову.

У переліку осіб, на яких поширено заборону, – члени Кабміну, керівництво РНБО, СБУ, Офісу президента, співробітники центральних органів влади, працівники прокуратури, судді, нардепи та низка інших держслужбовців, зокрема працівники органів місцевого самоврядування та депутати місцевих рад. Ідеться і про жінок, і про чоловіків, але є кілька винятків, зокрема щодо виїзду до неповнолітніх дітей.

Згідно з постановою КМУ №57, представники ОП, посадовці, народні депутати України мають право покидати країну, якщо в них є розпорядження про відрядження.