Міноборони України замість зимової форми купило в Туреччині літню, яка на митниці подорожчала втричі – ЗМІ
Міністерство оборони України восени 2022 року уклало контракт із турецькою фірмою Vector Avia Hava Araçlari (Vector Avia) на постачання зимового одягу на понад $30 млн. Але військова форма надійшла у країну лише у жовтні – грудні й виявилася літньою. Про це написали в опублікованій 10 серпня у ZN.UA статті "Хороша і погана новини про корупцію в Міноборони" Юрій Ніколов і Віталій Кононученко.
За даними видання, ішлося про 233 тис. курток на суму $20 млн і 202 тис. штанів на суму $13 млн. Журналісти вважають, що турецька сторона закупила й передала форму з літніх матеріалів.
"Ціна була прийнятною як для зимового одягу. Куртки від турків ішли по $86. Інший постачальник із Болгарії віз для Міноборони з Китаю куртки по $95. Але проблема в тому, що з Туреччини насправді їхали не зимові куртки, а літні чи просто з лайно-тканини. За нашими даними, середня вага китайських курток була 2 кг. А турецької – 1,1 кг. Це дуже схоже на різницю між літнім жакетиком і зимовою теплою курткою", – ідеться у статті.
Ґрунтуючись на супровідних документах, які опинилися в розпорядженні ZN.UA, автори статті стверджують, що партія в кількості 4,9 тис. курток загальною вартістю $142 тис. у процесі доправлення стала коштувати $421 тис., і дорогою між турецькою й українською митницями куртки "магічно перетворилися з "камуфляжних" на "зимові повітрозахисні" і на цьому подорожчали із $29 до $86 за штуку.
У статті йдеться, що Vector Avia належить українцю Роману Плетньову із Запоріжжя. У судовому реєстрі автори матеріалу знайшли дані про кримінальне провадження щодо вказаної форми. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз установив, що "поставлені за договором №VV2022-M1908 куртки вітровологозахисні зимові і штани вітровологозахисні зимові не можуть використовуватися за своїм цільовим призначенням". А зимовий одяг, який їхав в Україну за іншим договором, №VV2022-М1708, кордон у Молдові перетинав зі вказаною в документах ціною $27 500 за партію, а кордон в Україні – уже за $367 500. Куртки із цієї партії вже продають на OLХ, пише ZN.UA.
Журналісти зазначають, що вказане постачання для Міноборони фігурує в обвинуваченнях, висунутих колишньому заступнику міністра оборони В'ячеславу Шаповалову, який написав рапорт про звільнення в січні 2023 року на тлі скандалу навколо закупівлі продуктів для українських військовослужбовців.
Контекст:
Це не перший скандал про ймовірні корупційні закупівлі в Міністерстві оборони України.
21 січня видання ZN.UA повідомило, що Міністерство оборони закуповує продукти для українських військовослужбовців удвічі-утричі дорожче, ніж вони коштують у київських супермаркетах. У міністерстві заявили, що сталася "звичайна технічна помилка", відомство проводить внутрішні перевірки, виправляє неточності й готує додаткові угоди щодо постачання. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний запевнив, що в Міноборони і ЗСУ – "нульова толерантність до корупції".
У січні на тлі скандалу звільнили директора департаменту закупівель Богдана Хмельницького та заступника міністра Шаповалова. Їх також повідомили про підозру в розтраті й "перешкоджанні діяльності ЗСУ" за закупівлю, попередньо, неякісних бронежилетів.
Окрім того, слідчі Нацполіції повідомили про підозру радника Шаповалова в заволодінні понад 1,7 млрд грн, призначених для закупівлі товарів для ЗСУ.
Після скандалів при Міноборони створили спеціальний департамент із запобігання корупції у сфері оборонних закупівель.
Верховна Рада 24 лютого ухвалила закон про введення прозорості в оборонних закупівлях. Президент його підписав у березні.