У ГУР пояснили сенс відео з Кримським мостом
Відео з тимчасово окупованого Криму з незаконно збудованим Керченським мостом та українським прапором посилає меседж усім, хто чекає на повернення законної української влади на півострів. Про це виданню NV 22 листопада повідомив представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.
"Власне, у даній ситуації ми ні на що не натякаємо, ми говоримо прямим текстом, що Крим – це Україна", – заявив Юсов.
Спікер зазначив, що сили безпеки і оборони України "вже у Криму", вони й далі працюють не лише в небі, на воді й на відстані, а й безпосередньо на території самого півострова.
"Що стосується даного конкретного відео, так, безумовно, це сигнал і в тому числі українцям, громадянам України, кримським татарам, які чекають повернення законної української влади до Криму, і це сигнал тому, що така боротьба триває, і результат обов'язково буде, власне, ми вже там", – сказав він.
Представник розвідки наголосив, що у Криму й далі проводять спецоперації, зокрема ГУР і його спецпідрозділи. Один з аспектів роботи ГУР полягає й у візуальній присутності, яку ворог "не може контролювати, не може не помічати і не може робити вигляд, що її не існує".
ГУР 22 листопада опублікувало в Telegram відео з окупованого Росією Криму, зняте поряд з незаконно збудованим загарбниками Керченським мостом. Міст зняли з берега неподалік об'єкта, у кадр потрапив також аркуш паперу з написом "ГУР Артан" (назва спецпідрозділу ГУР МО України) та український прапор на екрані смартфона.
"Кримський осінній вітер і абсолютно зайва конструкція. Далі буде", – підписали відео в українській розвідці.
Контекст:
Міст через Керченську протоку, яку з'єднує Крим і Росію, країна-агресор РФ почала будувати після окупації півострова, 2015 року. Українська влада назвала міст загрозою національній безпеці й законною ціллю.
На Кримському мосту протягом останнього року двічі відбувалися вибухи. Уперше – 8 жовтня 2022 року. Було пошкоджено залізничне полотно мосту і зруйновано кілька прольотів його автомобільної частини. У РФ стверджували, що вибухнула вантажівка, унаслідок чого спалахнули цистерни з пальним. Російські ЗМІ повідомляли про чотирьох загиблих. Автомобільний рух мостом відновили в лютому 2023 року, залізничний – у травні.
Другий вибух стався 17 липня. Повідомляли про загибель сімейної пари з Бєлгородської області, яка на момент вибуху їхала мостом. Унаслідок події було серйозно пошкоджено два прольоти мосту.
Після першого інциденту Україна прямо не визнавала своєї причетності. 8 липня 2023 року Міноборони України визнало, що першого удару по Кримському мосту завдала Україна, "щоб зламати росіянам логістику".
Джерела видання "ГОРДОН" у СБУ повідомили, що друга атака на Кримський міст була спецоперацією Військово-морських сил ЗСУ та Служби безпеки України. 26 липня голова СБУ Василь Малюк підтвердив, що підрив Кримського мосту був операцією української спецслужби.
У липні для удару по мосту використали експериментальний морський безпілотник Sea Baby українського виробництва. Відео атаки Sea Baby американський телеканал CNN показав 15 серпня, заявивши, що отримав його від СБУ.
Незаконно побудованою "зайвою конструкцією" Кримський міст називали в ГУР і раніше, пообіцявши довести до кінця операцію щодо його ліквідації. У Військово-морських силах ЗСУ 24 жовтня заявили, що Кримський міст буде зруйновано, "коли цього буде вимагати ситуація".