Головне за тиждень. Помер Маккейн, у центрі Харкова сталася перестрілка, Україна відсвяткувала річницю незалежності G

Головні події тижня
Фото: ЕРА; Поліція Харківської області / Facebook

"ГОРДОН" пропонує огляд головних подій 2026 серпня.

Не стало Джона Маккейна

Член Сенату США від штату Аризона, кандидат на посаду президента США, ветеран в'єтнамської війни Джон Маккейн помер 25 серпня на 82-му році життя в Корнвіллі. У нього була пухлина мозку. 24 серпня сім'я Маккейна поширила у ЗМІ заяву про його відмову від подальшого лікування.

Прощання із сенатором пройде у вашингтонському Капітолії, похорон відбудеться в Аннаполісі (штат Меріленд).

Санкції проти Росії

Державний департамент США 24 серпня оприлюднив перелік санкцій проти Росії за застосування хімічної зброї проти Сергія і Юлії Скрипалів. Вони набувають чинності 27 серпня. Із заборонного списку виключили ліцензії на експорт товарів і технологій для космосу і пасажирських авіаперевезень.

21 серпня міністерство фінансів США оприлюднило доповідь, у якій ішлося, що за президентства Дональда Трампа в межах санкцій проти РФ в Америці було заблоковано "сотні мільйонів доларів" російських активів.

Коен заговорив

21 серпня в окружному суді Мангеттена в Нью-Йорку колишній особистий адвокат президента Трампа Майкл Коен визнав себе винним за вісьмома з 18 пунктів обвинувачення в ухиленні від сплати податків, наданні неправдивих даних банкам і фінансових порушеннях під час передвиборчої кампанії Трампа у 2016 році. Зокрема, мова йшла про виплати "за мовчання" порноакторці Стормі Деніелс і моделі Playboy Карен Макдугал, у яких був роман із Трампом.

Трамп повідомив, що платив Деніелс і Макдугал з особистих коштів і в цьому немає складу злочину.

Адвокат Коена Ленні Девіс заявив, що його клієнт "залюбки" розповість співробітникам офісу спеціального прокурора Роберта Мюллера все, що знає про втручання Росії у президентські вибори 2016 року.

Сербія і Косово готові до обміну територіями

Президенти Сербії і Косова Александр Вучич і Хашим Тачі заявили, що розглядають ідею зміни кордонів для досягнення мирного врегулювання на Балканах. Під час дискусії в Австрії 25 серпня вони закликали Європейський союз надати підтримку їхній ініціативі.

24 серпня радник президента США з національної безпеки Джон Болтон заявив, що Вашингтон не буде втручатися у переговори щодо обміну територіями між Сербією і Косово.

Африканських мігрантів тиждень тримали на судні

20 серпня судно Diciotti, яке підібрало 177 мігрантів (здебільшого еритрейців), прибуло на Сицилію. Міністр внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні дав дозвіл залишити корабель тільки 27 неповнолітнім. 24 серпня мігранти, які залишилися на борту, оголосили голодування.

25 серпня прокуратура Сицилії порушила кримінальну справу проти Сальвіні за підозрою в незаконному обмеженні свободи біженців та зловживанні службовим становищем.

Після цього міністр дозволив африканцям зійти на берег.

День Незалежності

24 серпня Україна святкувала 27-му річницю проголошення незалежності.

У військовому параді на Хрещатику в Києві взяли участь 4,5 тис. українських військовослужбовців.

Задіяли 250 одиниць техніки, зокрема переносні протитанкові ракетні комплекси Javelin, самохідну артилерійську установку "Богдана" і бойовий танк "Ятаган". Також уперше з 2009 року у параді брала участь авіація.

Відео: editor GORDON / YouTube

Міністр оборони України Степан Полторак привітав війська гаслом "Слава Україні!". Військові відповідали: "Героям слава!"

Загострення на Донбасі

Унаслідок п'ятигодинного бою під Кримським Луганської області 23 серпня загинуло четверо українських військових, ще шістьох було поранено. Загиблі – бійці 24-го окремого штурмового батальйону "Айдар" ЗСУ.

У штабі операції Об'єднаних сил заявили, що окупаційним військам, які намагалися дістати контроль над Бахмутською трасою, дали відсіч.

Авдіївці дали газ

20 серпня в Авдіївці Донецької області після річної перерви, спричиненої пошкодженням газопроводу через обстріли, відновили газопостачання.

Ситуація із Сенцовим

Росія не може обміняти режисера Олега Сенцова на росіян, яких утримують у в'язницях України, бо вважає його громадянином РФ, заявила 21 серпня уповноважений із прав людини в РФ Тетяна Москалькова.

Український політик, член гуманітарної підгрупи тристоронньої контактної групи в Мінську Віктор Медведчук в телеінтерв'ю, що вийшло 25 серпня, висловив упевненість, що Сенцов повернеться в Україну.

Справа Гандзюк, арешти

2123 серпня міський суд Херсона заарештував на два місяці чотирьох осіб, яких підозрюють у замаху на вбивство громадського діяча, співробітниці Херсонської міськради Катерини Гандзюк. Це ймовірний організатор нападу Сергій Торбін, Віктор Горбунов, Володимир Васянович та Микита Грабчук, який, за версією слідства, облив сірчаною кислотою Гандзюк. П'ятого підозрюваного, В'ячеслава Вишневського, відправлено під домашній арешт.

Усі п'ятеро є учасниками бойових дій на сході України у складі добровольчих формувань. Торбіна і Васяновича нагороджено орденами "За мужність" III ступеня.

22 серпня в Нацполіції заявили, що всі, крім Торбіна, зізналися у скоєному і співпрацюють зі слідством.

Миколу Новікова, якого у МВС називали виконавцем злочину, 22 серпня відпустили з-під варти і закрили кримінальне провадження щодо нього.

У Харкові загинув патрульний

Біля мерії Харкова в ніч на 20 серпня сталася перестрілка. Стрілянину відкрив колишній військовослужбовець Олександр Поярков. Він поранив охоронця міськради і вбив патрульного поліцейського Дмитра Кірієнка. Стрілка ліквідували співробітники поліцейського наряду. У його крові було виявлено алкоголь.

У поліції вважають, що за кілька годин до нападу на мерію Поярков убив свою дружину.

Відео: TriolanLive / YouTube