Глава Пентагону підтвердив,що США зупинили надання військової допомоги Ізраїлю

За словами Остіна, Білий дім "із самого початку" був проти наступу на Рафах
Фото: ЕРА

США зупинили передавання боєприпасів Ізраїлю, який веде воєнну операцію проти бойовиків ХАМАС у секторі Гази. Про це міністр оборони США Ллойд Остін сказав на слуханнях у комітеті верхньої палати Конгресу США з питань асигнувань 8 травня, пише Reuters.

Остін зазначив, що Білий дім "із самого початку чітко заявив, що Ізраїль не має починати великий наступ на Рафах" без урахування й захисту цивільного населення, яке перебуває у цьому районі бойових дій.

Він додав, що рішення про припинення постачань не є кінцевим, а зобов'язання США щодо захисту Ізраїля – "залізні". Окрім того, глава Пентагону пояснив, що Білий дім розглядає короткострокові постачання оборонної допомоги Ізраїлю. 

Остін став першим високопосадовцем США, який оголосив про зміну в політиці США щодо озброєння Ізраїлю, зазначає Reuters. Агентство підкреслює, що Штати – найбільший постачальник зброї Ізраїлю. 

Американська газета The New York Times і агентство Associated Press стверджують, що США з кінця квітня зупинили обіцяне постачання 3,5 тис. авіабомб у розпорядження ЦАХАЛ через побоювання, що їх використають у Рафаху. Представники Білого дому офіційно відмовилися коментувати цю ситуацію.

5 травня американське видання Axios із посиланням на двох неназваних ізраїльських чиновників написало, що адміністрація Байдена зупинила постачання боєприпасів американського виробництва до Ізраїлю вперше після великої атаки ХАМАС у жовтні минулого року. За словами джерел, цей інцидент викликав серйозне занепокоєння всередині ізраїльського уряду і змусив чиновників "щосили" намагатися зрозуміти, чому затримали постачання.

Контекст:

7 жовтня 2023 року бойовики терористичного угруповання ХАМАС здійснили масований ракетний обстріл південних і центральних районів Ізраїлю, вторглися на територію країни, убили сотні мирних жителів і захопили заручників. Ізраїль у відповідь почав контртерористичну операцію, а потім – наземну операцію в секторі Гази.

У листопаді відбулося тимчасове перемир'я між Ізраїлем і ХАМАС. Угода передбачала звільнення бойовиками 50 ізраїльських жінок і дітей в обмін на 150 засуджених за терористичні злочини палестинських ув'язнених. За підсумками кількох обмінів звільнили 110 заручників, зазначив міністр оборони Йоав Галант 2 грудня.

1 грудня армія Ізраїлю звинуватила ХАМАС у порушенні перемир'я й відновила бойові дії в Газі. Воєнну операцію ЦАХАЛ розширив на всю територію сектору.

23 грудня підконтрольна ХАМАС влада сектору Гази оголосила про загибель 20 тис. палестинців унаслідок дій Ізраїлю.

8 січня 2024 року в міноборони Ізраїлю повідомили про перехід до менш інтенсивної війни в секторі Гази. Станом на 7 квітня, за даними The Times of Israel, Армія оборони Ізраїлю вивела всі свої маневрені сухопутні сили із сектору Гази, залишивши тільки одну бригаду для гарантування безпеки коридору, який розділяє палестинський анклав.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху 5 травня заявив, що, незважаючи на всі спроби Ізраїлю укласти угоду, яку спрямовано на звільнення захоплених у полон ізраїльтян, ХАМАС висуває неприйнятні умови, на які Ізраїль не може погодитися.

Уранці 7 травня Армія оборони Ізраїлю увійшла в Рафах. За повідомленнями ЗМІ, підрозділи ЦАХАЛ підійшли на відстань 200 м від контрольно-пропускного пункту з Єгиптом.