США переглянуть відносини з Грузією й обмежать видавання віз причетним до закону про "іноагентів" – Блінкен

Під обмеження можуть потрапити не лише причетні до ухвалення закону, а й найближчі члени їхніх сімей
Фото: EPA

Державний департамент Сполучених Штатів Америки запроваджує нову політику обмежень у видаванні віз для грузинів, причетних до підриву демократії у країні, тобто ухвалення закону про "іноагентів". Про це йдеться в заяві держсекретаря Ентоні Блінкена, яку 23 травня оприлюднила пресслужба Держдепу.

За словами Блінкена, громадяни Грузії висловили невдоволення законом і у США побачили "явні ознаки кампанії залякування й застосування насильства для придушення мирного інакомислення".

"Будь-кого, хто підриває демократичні процеси чи інститути в Грузії, зокрема напередодні, під час і після виборів у Грузії в жовтні 2024 року, можуть визнати непридатним для отримання американських віз", – зазначив Блінкен.

У заяві йдеться про те, що під обмеження можуть потрапити не лише причетні до ухвалення закону, а й найближчі члени їхніх сімей.

Окрім того, за словами держсекретаря, він перегляне двосторонню співпрацю між Сполученими Штатами й Грузією.

"Ми й досі сподіваємося, що лідери Грузії переглянуть законопроєкт і зроблять кроки назустріч реалізації демократичних і євроатлантичних спрямувань своєї країни. Аналізуючи відносини між нашими двома країнами, ми візьмемо до уваги дії Грузії під час ухвалення власних рішень", – додав Блінкен.

Контекст:

Уперше закон "Про прозорість іноземного впливу", який називають аналогом російського закону про "іноагентів", влада Грузії ініціювала в березні 2023 року. Проти були опозиція, представники ЗМІ й неурядові організації. Проєкт також критикували ЄС і США. Зурабішвілі висловила цілковиту підтримку мітингувальникам і пообіцяла накласти на закон вето. У Тбілісі й регіонах почалися протести. 10 березня парламент зняв законопроєкт із розгляду.

15 квітня парламент Грузії почав розглядати скандальний законопроєкт про "іноагентів". Це знову спровокувало масові акції протесту. Незважаючи на це, 17 квітня парламент ухвалив законопроєкт у першому читанні, 1 травня – у другому. 14 травня закон ухвалили у третьому, остаточному читанні. Один із лідерів керівній партії "Грузинська мрія" Мамука Мдінарадзе заявляв, що документ нібито відповідає європейським стандартам. Його розкритикували в ЄС і США, але похвалили у РФ.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі наклала на документ вето. Але в керівної партії досить голосів, щоб подолати президентське вето, наголошує "Эхо Кавказа".

Відкликати закон про "іноагентів" закликали Грузію верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель і Єврокомісія. За даними ЗМІ, ЄС заморозить заявку Грузії на вступ, якщо закон про "іноагентів" набуде чинності.

За інформацією Financial Times, кілька країн ЄС запропонувало позбавити Грузію безвізу за закон про "іноагентів". Ішлося, зокрема, про Естонію, Нідерланди, Чехію і Швецію.