Зеленський розповів Гутеррішу про використання РФ дронів Shahed для атак на портову інфраструктуру України. Вони обговорили перспективи відновлення "зернової угоди"
Президент України Володимир Зеленський на полях 78-ї сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку провів зустріч із генсеком Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутеррішем. Про це глава Української держави поінформував 20 вересня в X.
"Під час переговорів із генеральним секретарем Антоніу Гутеррішем подякував ООН за зусилля з подолання наслідків агресії РФ. Розраховуємо на подальшу активну участь ООН у гуманітарній підтримці наших людей. Обговорили перспективи відновлення Чорноморської зернової ініціативи", – написав президент.
Зеленський подякував генсеку ООН за підтримку зусиль України щодо забезпечення стабільності продовольчих ринків та експорту, наголосив пресцентр ОПУ.
Під час зустрічі Зеленський привернув увагу Гутерріша до використання державою-агресором РФ іранських безпілотників типу Shahed для атак на портову та агропромислову інфраструктуру України, розповіли в Офісі президента.
Гутерріш повідомляв 13 вересня, що "наступного тижня прийматиме президента Зеленського, президента [Туреччини Реджепа] Ердогана, міністра [іноземних справ країни-окупанта РФ Сергія] Лаврова". Він наголошував, що питання відновлення Чорноморської зернової ініціативи, безумовно, обговорюватимуть.
78-ма сесія Генасамблеї ООН відбувається у Нью-Йорку із 12-го до 30 вересня. Зеленський прибув до США увечері 18 вересня і назвав деталі свого візиту.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.
22 липня у Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеси, Чорноморська та Південного. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.
17 липня 2023 року РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року. Зеленський того самого дня надіслав Гутеррішу та Ердогану пропозицію продовжити роботу ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" у разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують в українські порти, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи, що стосуються всіх суден, які прямують у російські та окуповані українські порти).
Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України. Пошкоджено, зокрема, порти в Одесі, Рені та Ізмаїлі.
10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують у чорноморські порти та з них.
19 вересня з порту Чорноморськ в Одеській області вийшло перше судно із 3 тис. тонн українського зерна Resilient Africa. Це перше із двох суден, які зайшли в порт Чорноморськ минулого тижня встановленим ВМС ЗСУ тимчасовим коридором для цивільних суден, указали в уряді України.