Ясько: Спочатку Саакашвілі планував летіти до Грузії літаком публічно. Але надійшла інформація, що літак не полетить або його посадять в іншому місці G

Ясько про Саакашвілі: Він завжди був готовим на ризики, пов'язані з ним, але підставляти інших людей – це не про нього
Фото: Ліза Ясько / Facebook
Народна депутатка України від "Слуги народу", кохана колишнього президента Грузії, голови Виконавчого комітету реформ України Михайла Саакашвілі Єлизавета Ясько повідомила, чому Саакашвілі в'їжджав до Грузії таємно. Про це вона розповіла в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.

Журналістка запитала, чому Саакашвілі вирішив, розуміючи, що його можуть ув'язнити, їхати непублічно, а не, навпаки, зібрати пресконференції щодо цього.

Ясько пояснила, що від самого початку політик планував летіти літаком і робити це публічно та відкрито, він зробив заяву і опублікував куплені квитки.

Але така кількість була атак хакерів на систему, щоб його квиток анулювати... Плюс надходила інформація про те, що його не пустять на літак або літак не полетить, або літак посадять у якомусь іншому місці… Він розумів, що йому, найімовірніше, не дадуть полетіти цим літаком", – розповіла нардепка.

За словами Ясько, куплені Саакашвілі квитки було анульовано.

"Є система бронювання. Туди було спрямовано атаки. У нас немає інформації, звідки ці атаки йшли. У принципі, яка зараз уже різниця? Але було зроблено все, щоб у нього не було цього квитка і щоб система бронювання не пропустила це. Якби, припустімо, це все-таки далі тривало – я думаю, його, найімовірніше, не посадили б на літак, і він не хотів жертвувати і наражати на якусь небезпеку інших людей, які могли летіти цим самим літаком і через нього потрапити в якісь не дуже комфортні ситуації. Він завжди був готовим на ризики, пов'язані з ним, але підставляти інших людей – це не про нього", – підкреслила депутатка.

Як Саакашвілі ухвалював рішення про подорож далі, вона не знає, бо була у Страсбурзі на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи, і вони не мали безпечного способу зв'язку.

Ясько: Усі чотири години зустрічі із Саакашвілі у в'язниці ми розмовляємо через скло. Я навіть не можу до нього доторкнутися. Читайте повний текст інтерв'ю

Відео: Алеся Бацман / YouTube

Контекст:

Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль – у 2004–2013 роках. Невдовзі після звільнення з посади президента він залишив країну.

У Грузії Саакашвілі засудили на три роки позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років йому дали у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Стосовно Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту у листопаді 2007 року.

У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а у липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. Із червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.

6 вересня 2021 року Саакашвілі повідомив про намір приїхати до Грузії 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до Грузії. Саакашвілі закликав громадян вийти на мітинг у Тбілісі 3 жовтня і сказав, що приєднається до протестувальників.

Увечері 1 жовтня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що Саакашвілі затримано. Невдовзі МВС Грузії опублікувало відео затримання політика. ЗМІ повідомили, що Саакашвілі затримали у Тбілісі, а зараз він перебуває у пенітенціарній установі №12 у Руставі.

1 жовтня прокуратура Грузії порушила ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину Саакашвілі кордону.

Після затримання Саакашвілі українське МЗС викликало до себе посла Грузії. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що наразі розглядають різні варіанти вирішення проблеми, зокрема за допомогою екстрадиції. Зеленський заявив, що українська влада займатиметься поверненням Саакашвілі в Україну.

Експрезидент Грузії 1 жовтня оголосив голодування. Відтоді він схуд щонайменше на 15 кг, говорила Ясько.

Адвокат політика Бека Басілая розповів 23 жовтня, що влада Грузії погоджується на переведення Саакашвілі до тюремного шпиталю і що захист Саакашвілі стурбований цим через питання безпеки. Гендиректор телеканала Mtavari та адвокат Саакашвілі Ніка Гварамія заявив 24 жовтня, що у тюремній лікарні після переведення туди експрезидента може статися бунт, який "закінчиться ліквідацією Михайла Саакашвілі".