Гутерріш про "зернову угоду": Наступного тижня я прийматиму Зеленського, Ердогана, Лаврова. Безумовно, це питання обговорюватимуть
Генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив, що готовий зробити все можливе для відновлення Чорноморської зернової ініціативи, строк дії якої сплив 17 липня, після виходу з угоди країни-агресора РФ. Про це Гутерріш сказав 13 вересня на пресконференції в Нью-Йорку, відеозапис опубліковано в YouTube ООН.
"Наступного тижня я прийматиму президента [України Володимира] Зеленського, президента [Туреччини Реджепа] Ердогана, міністра [іноземних справ країни-окупанта РФ Сергія] Лаврова. І, безумовно, це питання обговорюватимуть", – підкреслив генсек ООН.
Гутерріш не став говорити, налаштований він "оптимістично чи песимістично".
"Але ви можете бути впевнені, що я, як і раніше, сповнений рішучості зробити все можливе, щоб відновити чорноморську ініціативу, експорт української продукції і продовжити роботу для полегшення, у межах санкційного режиму, експорту російської агропродукції й добрив", – зазначив генсек ООН.
Світові лідери почнуть збиратися у Нью-Йорку на засідання Генеральної Aсамблеї ООН із 18 вересня, написала The Guardian.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.
22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеси, Чорноморська й Південного. Україна підписала документ із Туреччиною й ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.
17 липня 2023 року РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року. Зеленський того самого дня надіслав Гутеррішу й Ердогану пропозицію продовжити роботу ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують в українські порти, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи, що стосуються всіх суден, які прямують у російські й окуповані українські порти).
Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України. Пошкоджено, зокрема, порти в Одесі, Рені й Ізмаїлі.
10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують у чорноморські порти і з них. Новими коридорами пройшло вже чотири судна.