У Грузії відбулися нові масові протести проти закону про "іноагентів". Поліція застосувала газ і затримала ексміністра. Фото, відео photo icon

У Грузії сталися сутички між противниками закону про "іноагентів" і поліцією
Фото: EPA

У Тбілісі увечері 28 квітня під час акції проти закону "Про прозорість іноземного впливу" сталися сутички демонстрантів із поліцією. Про це повідомляють "Эхо Кавказа" (проєкт "Радіо Свобода") та "Грузия online".

Більшість учасників мітингу прийшла під парламент, за порядком тут стежило кілька сотень поліцейських, котрі розташувалися вздовж огорож, які поставили для проурядового мітингу, організованого партією "Грузинська мрія". Поліцейські не дозволили учасникам мітингу наблизитися до сцени. Також на території чергували спецпризначенці.

МВС Грузії опублікувало на сайті заяву із закликом не виходити за межі дозволеної законом свободи зборів і не ламати встановленої перед парламентом сцени. "Будь-яке порушення закону негайно зупинятиме поліція", – ідеться в заяві.

"Грузия online" зазначає, що мерія Тбілісі назвала акцію біля парламенту нібито несанкціонованою, хоча грузинське законодавство не передбачає видавання дозволів на проведення акцій протесту.

Учасники акції просили пропустити кілька демонстрантів через огорожу для того, щоб вони розгорнули прапори Грузії та ЄС, поліцейські не дозволили цього зробити. У підсумку демонстранти влаштували сутичку з поліцейськими й відібрали у правоохоронців частину встановленої на території перед будівлею огорожі. Учасники акції стверджували, що в бік протестувальників випустили якийсь газ, писало "Эхо Кавказа".

МВС Грузії заявило, що акція набула насильницького характеру, і попередило, що до парламенту підтягнули спецпідрозділи й додаткові сили поліції.

"Попри численні заклики правоохоронців, учасники акції неодноразово намагалися прорватися через поліцейський кордон. Поліція для наведення порядку застосувала спеціальні засоби, встановлені законом", – наголосили правоохоронці.

"Эхо Кавказу" пише, що на акції у Тбілісі затримали колишнього міністра Грузії з євроінтеграції Алексі Петріашвілі. Телекомпанія "Формула" у Facebook показала кадри затримання Петріашвілі. У МВС заявили, що його затримали за ст. 166 і ст. 173 адміністративного кодексу (дрібне хуліганство й непокора поліції).

Видання Astra публікує добірку відео з акцій протесту під парламентом у Тбілісі.

Контекст:

Уперше аналогічний російському закон про "іноагентів" влада Грузії ініціювала в березні 2023 року. Проти були опозиція, представники ЗМІ й неурядові організації, вони вимагали відкликання законопроєкту.

Після голосування верховний представник Євросоюзу із питань закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що законопроєкт несумісний із цінностями й стандартами ЄС і "суперечить проголошеній Грузією меті вступу в Європейський союз". У Держдепартаменті США натякнули на ймовірні санкції за придушення протестів. Зурабішвілі висловила повну підтримку мітингувальникам і пообіцяла накласти на закон вето.

У Тбілісі й регіонах розпочалися протести. За два дні акцій 7–8 березня затримали 133 протестувальників, під час зіткнень були постраждалі. 9 березня у МВС Грузії заявили, що поліція відпустила 132 зі 133 затриманих. 10 березня парламент проголосував за зняття законопроєкту з розгляду.

3 квітня 2024 року "Грузинська мрія" повторно внесла на розгляд законопроєкт про "іноземних агентів". Один із лідерів керівної партії "Грузинська мрія" Мамука Мдінарадзе заявив, що закон відповідає європейським стандартам і його ухвалять на всіх трьох слуханнях до кінця поточної сесії парламенту.

Зурабішвілі того самого дня висловила думка, що "Росія сюди більше ніколи не повернеться". Заново ініціювавши закон про "іноагентів", "Мрія" показала своє справжнє обличчя, сказала вона.

У Кремлі ініціативу "Грузинської мрії" схвалили. "Росія зацікавлена у стабільності в Грузії, а закони про "іноагентів" ухвалюють майже скрізь, тому що ніхто не хоче втручання у свої справи", – цитувало його 4 квітня пропагандистське агентство ТАСС.

15 квітня парламент Грузії почав розглядати скандальний законопроєкт. На засіданні юридичного комітету парламенту лідер опозиційної партії "Громадяни" Алеко Елісашвілі побився з Мдінарадзе – він підійшов до представника більшості, який виступав за трибуною, і вдарив його кулаком в обличчя.

16-го й 17 квітня у Грузії відбулися масові акції протесту. 17 квітня парламент Грузії ухвалив законопроєкт у першому читанні.