Світ може забезпечити розблокування українських портів, посиливши санції проти РФ – експерт

Росія оголосила всі судна, які прямують в українські порти, законними військовими цілями
Фото: depositphotos.com (архів)

"Зернова угода" фактично легітимувала свавілля Росії в Чорному морі, тому від цього формату треба відмовитися. Україна потребує розблокування портів для експорту всіх видів продукції, а не лише аграрної, і цього можна досягнути, якщо українська влада об'єднається зі світом і посилить санкційний тиск на РФ. Таке переконання висловив президент ОП "Укрметалургпром" Олександр Каленков в інтерв'ю "Фокусу".

"Ми через цю угоду до деякого ступеня легітимували право Російської Федерації блокувати торгівлю України, адже світ з розумінням поставився до побоювань Російської Федерації, що можуть везтися військові вантажі, і пішов їй назустріч. У цьому ризик – адже РФ свідомо організувала такі перевірки суден і так їх використовувала, щоб мінімізувати кількість судів, які йдуть до України. Фактично йдеться про легітимізацію незаконних дій РФ стосовно України", – наголосив Каленков.

Він зазначив, що в такій ситуації Україна разом зі світом має не йти на поступки агресору і знову погоджуватися на відновлення "зернової угоди", а вимагати розблокування портів для всіх видів вантажів.

"Наші партнери говорять: от, РФ побоюється, що буде іти морем зброя. Що ми маємо відповісти? Якщо Росія хоче перевіряти наші судна – давайте будемо перевіряти і російські судна. Тим більше, що Росія перевозить Чорним морем у 10 разів більше вантажів, ніж Україна", – наголосив Каленков.

Він висловив переконання, що якщо Росія грубо порушує міжнародні закони морської торгівлі, то світ, зі свого боку, має ввести тотальну заборону морської торгівлі з РФ. А якщо треті країни не підтримують санкції – потрібно накладати на них санкції, страхові компанії, які обслуговують РФ тощо. І саме на це має бути спрямовано роботу української влади.

"Певна робота щодо цього ведеться на рівні Міністерства інфраструктури. Але, на жаль, цього недостатньо. Питання перевезень стосуються не лише Мінінфраструктури, але й Міністерства економіки, Міноборони, Міненерго. Тому потрібна увага з боку уряду, створення координаційного центру для вирішення питання вільного судноплавства в Чорному морі. На політичному рівні наш президент Володимир Зеленський, який уже робить дуже багато надважливих речей і постійно домовляється з нашими партнерами про допомогу Україні, теж може підняти питання вивезення з України експорту морем із нашими партнерами", – зазначив експерт.

Контекст:

17 липня РФ оголосила про вихід із "зернової угоди".

Президент України Володимир Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують до українських портів, законними військовими цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, котрі прямують до російських і окупованих українських портів). Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору".

Зазнали пошкоджень, зокрема, порти в Одесі , Рені й Ізмаїлі.