Данілов: У нас захопили Крим, війна, а бізнес кума Путіна в Україні раптово йде вгору. Це нонсенс, неприпустимі речі

Данілов: Вважати, що за санкціями стоїть тільки РНБО, – не зовсім коректно
Фото: Рада національної безпеки і оборони України / Facebook

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов в інтерв'ю LB.ua назвав неприпустимою ситуацію, коли під час війни з Росією зростає бізнес нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука, який є кумом президента Росії Володимира Путіна.

"У сучасному світі приховати нічого неможливо. І всім зрозуміло, що розквіт пана Медведчука чомусь стався... Після того як Російська Федерація здійснила акт агресії: захопила Крим, почала війну на території Донецької, Луганської області, раптово бізнес кума Путіна йде вгору в Україні. Це нонсенс. Неприпустимі речі", – підкреслив Данілов.

За його словами, підготовка до санкцій проти Медведчука і його колеги по ОПЗЖ Тараса Козака тривала більше ніж пів року.

"Процес ніколи не зупинявся. Якщо мова про останні рішення, які набули розголосу, то це шість – вісім місяців. Це не такий процес, який можна зробити за день-два, це кропітка робота, яка передбачає збір інформації, її перевірку, верифікацію тощо. Крім того, ми не єдиний орган, який займається цим питанням. Є Служба зовнішньої розвідки, яка нам допомагає, Головне управління розвідки Міністерства оборони, Служба безпеки, величезна кількість інституцій, які спільно з нами виконують державну справу. І вважати, що за цим стоїть тільки РНБО, – не зовсім коректно", – зазначив Данілов.

Контекст:

РНБО 2 лютого наклала санкції на Козака і належні йому телеканали. Того самого дня рішення ввів у дію президент України Володимир Зеленський (раніше він говорив, що Козак і Медведчук – це "одна історія" в контексті володіння українськими телеканалами).

Санкції передбачають позбавлення ліцензій "112 Україна", ZIK і NewsOne, їм наказано припинити мовлення, усю легальну діяльність медіакомпаній зупиняють строком на п'ять років. Провайдери відразу ж почали блокувати телеканали, а ті зробили спільну заяву про "політичну розправу" і пообіцяли боротися "за своє право мовити для українців".

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк зазначив, що ці канали "досить активно й часто відкрито використовують як інструменти чужої іноземної пропаганди в Україні". Прессекретарка Зеленського Юлія Мендель заявила, що блокування "112 Україна", ZIK і NewsOne не має нічого спільного з наступом на свободу слова. За її даними, є підтвердження того, що ці канали фінансують із Росії.

РНБО 19 лютого вирішила ввести санкції проти 19 юридичних осіб та вісьмох фізосіб: п'ятьох громадян Росії (за даними ЗМІ, це менеджери активів сім'ї Медведчука) і трьох українців – самого Медведчука, його дружини Оксани Марченко і Наталії Лавренюк, яку ЗМІ називали цивільною дружиною Козака. Обмеження вирішили застосувати до цих осіб на підставі розслідування Служби безпеки України за статтею про фінансування тероризму.

РНБО доручила повернути в держвласність нафтопродуктопровід "Самара – Західний напрямок". Нафтопродуктопровід експлуатує компанія "Прикарпатзахідтранс". Данілов повідомив, що його не було приватизовано, але "незрозумілим чином" він опинився у приватній власності "двох власників з іноземною реєстрацією, але афілійованих із двома громадянами України".

"Економічна правда", LIGA.net і екснардеп Сергій Лещенко писали про зв'язок "Прикарпатзахідтрансу" з Медведчуком. За словами експрем'єра Арсенія Яценюка, 2015 року нафтопровід за рішенням суду перейшов у руки людей, які мають стосунок "персонально до Медведчука". Сам Медведчук заперечує будь-яку причетність до нафтопроводу.

В ОПЗЖ вважають обмеження "репресіями і знищенням української демократії".

Медведчук назвав незаконними введені проти нього санкції, а Марченко заявила, що після занесення її до санкційного списку вступає в партію ОПЗЖ і йде в політику.