Зеленський про євроінтеграцію України: У нас було сім рекомендацій – ми зробили все, що від нас чекали на грудень
Україна виконує всі зобов'язання на шляху вступу в Євросоюз і очікує, що її зусилля належно оцінять лідери ЄС. Про це 8 грудня у вечірньому відеозверненні, опублікованому у Facebook Офісу президента, заявив глава Української держави Володимир Зеленський.
Він розповів, що провів розмову із прем'єр-міністеркою Естонії Каєю Каллас.
"І про збереження підтримки України партнерами загалом, і про цілком конкретні речі, які потрібні нашій державі, нашим воїнам, щоб досягати необхідних результатів. Я вдячний за розуміння й допомогу", – наголосив Зеленський.
За його словами, у розмові з главою уряду Естонії вони обговорили також питання єдності Євросоюзу.
"Передусім – у контексті відкриття переговорів з Україною щодо вступу до ЄС, – зазначив Зеленський. – Україна виконує всі зобов'язання. Ми вже неодноразово це доводили. Сьогодні, до речі, Верховна Рада України ухвалила необхідні закони відповідно до рекомендацій Єврокомісії у сферах антикорупції і прав національних меншин. Ураховано висновки Венеціанської комісії – конкретно щодо національних спільнот".
Президент висловив сподівання, що зусилля України "будуть належним чином оцінені" лідерами Євросоюзу й "відповідні європейські обіцянки Україні будуть виконані".
"У нас було сім рекомендацій – ми зробили все, що від нас чекали на грудень", – резюмував Зеленський.
8 грудня Рада ухвалила проєкт закону про незалежність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, що було однією з вимог Європейської комісії, але не підтримала в ньому повного скасування "правок Лозового", до чого закликали посли G7.
Також нардепи підтримали три євроінтеграційні законопроєкти – про збільшення штату НАБУ; про перевірки майна посадовців, придбаного ними до публічної служби; щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів стосовно прав нацменшин (спільнот) в окремих сферах.
Усі чотири закони 8 грудня підписав Зеленський.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом у 2014 році після перемоги Революції гідності. Того самого року Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія й Молдова. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидатів.
8 листопада Єврокомісія оприлюднила звіт, яким рекомендувала розпочати переговори з Україною і Молдовою щодо вступу в ЄС. Саміт Євросоюзу 14–15 грудня має затвердити рішення ЄК.
Єврокомісія вважає, що Україна станом на початок листопада повністю виконала чотири із семи критеріїв кандидата на вступ у ЄС, зазначило "Радіо Свобода". За словами глави ЄК Урсули фон дер Ляєн, Україна виконала 90% реформ, на які від неї очікував ЄС, надаючи статус кандидата.
8 листопада Зеленський підписав указ про підготовку до переговорів щодо вступу України в ЄС, доручивши Кабміну забезпечити завершення виконання рекомендацій ЄК, поданих у звіті.
У ЄС розглядають можливість відкласти рішення про початок переговорів щодо вступу України на березень через опір Угорщини й відсутність єдності в Євросоюзі, повідомило 17 листопада Reuters із посиланням на джерело.