Зеленський про ядерні погрози РФ: Чим ближче до зими, тим цих залякувань буде більше. Путін буде це робити, і це прояв його слабкості
Країна-агресор РФ програла війну проти України із самого її початку. Таку думку 4 жовтня в інтерв'ю Sky Tg24 висловив президент України Володимир Зеленський. Відеозапис опубліковано на його сторінці у Facebook.
Наприкінці вересня президент російського Національного дослідницького центру "Курчатовский институт" Михайло Ковальчук (ЗМІ називають його другом президента РФ Володимира Путіна, а його брата Юрія – людиною з найближчого кола президента) запропонував "один разок хоча б" випробувати ядерну зброю на полігоні на острові Нова Земля (РФ), щоб "налякати Захід".
Зеленського запитали під час інтерв'ю, чи намагається Путін у такий спосіб продемонструвати свою силу, щоб провести переговори про припинення війни на умовах Москви.
"Демонстрація ядерної зброї, як у меседжах, у медіа, так і у вигляді тих чи інших випробувань, навіть у тренуванні – це не прояв сили. Я вважаю, що це прояв слабкості, – відповів президент України. – Це говорить, що інші методи – як-то дипломатія чи війна на полі бою, – що вони не спрацювали".
За словами Зеленського, країна-окупант РФ "програла цю війну із самого початку".
"Тому що вони не хотіли ніякої дипломатії, а хотіли дуже швидко, за дні-тижні знищити повністю незалежність України. Вони програли це дипломатично. Потім, коли нам удалося об'єднати світ, вони програли й зовнішню свою дипломатію повністю", – наголосив президент.
Окрім того, окупанти не змогли побороти волю українців і програли війну на полі бою, додав Зеленський.
"І тому... світ повинен готуватися, що будуть залякування ядерні з боку РФ. Чим ближче до зими, тим цих залякувань буде більше. Це абсолютно зрозуміло... Він [Путін] буде це робити. І це прояв його слабкості", – резюмував президент України.
У лютому цього року Путін у посланні до Федеральних зборів доручив забезпечити готовність полігону на Новій Землі до випробування російської ядерної зброї, якщо США проведуть його першими. Він також оголосив, що Росія зупиняє свою участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння (ДСНО).
У відповідь держсекретар США Ентоні Блінкен назвав рішення Росії про зупинення участі в договорі "глибоко невдалим і безвідповідальним". Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що шкодує про рішення РФ, яке "зруйнувало всю архітектуру контролю над озброєннями".
Супутникові знімки засвідчили зростання активності на ядерних полігонах у Росії, Китаї і США, повідомляв 23 вересня телеканал CNN.
Контекст:
Наприкінці лютого 2022 року, невдовзі після відкритого вторгнення Росії в Україну, Путін наказав перевести сили стримування армії РФ, які охоплюють ядерну зброю, в особливий режим бойового чергування. Він пояснив своє рішення "агресивними висловлюваннями" з боку найвищих посадовців країн НАТО на адресу Росії.
Президент США Джо Байден у відповідь назвав ці заяви безвідповідальними.
У вересні Путін заявив про готовність застосувати ядерну зброю в разі небезпеки для територіальної цілісності Росії. За місяць він заявив, що Росія "ніколи не говорила" про ймовірність застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".
Зеленський говорив, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю. Однак у червні 2023 року він додав, що "не може сказати напевно, особливо про людину, яка не має зв'язку з реальністю".
Байден заявив у червні, що вважає загрозу застосування Путіним тактичної ядерної зброї реальною. Однак у липні президент США уточнив, що не бачить "будь-яких реальних перспектив" застосування Росією цієї зброї.
За оцінками Пентагону, в арсеналі Росії є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, призначеної для застосування на полях битв із метою придушення звичайних сил, пише The New York Times.