Естонія та Литва долучилися до гарантій безпеки для України
Естонія та Литва долучилися до спільної декларації країн G7, яка передбачає гарантії безпеки для України. Про це 17 серпня йдеться у спільній заяві Литви, Латвії й Естонії, опублікованій прем'єркою Естонії Каєю Каллаc у Twitter (X).
Лідери трьох країн запевнили, що солідарні з народом України, засудили російську агресію й підтримали прагнення країни вступити в НАТО.
"Ми твердо переконані, що лише членство в НАТО забезпечить Україні гарантії безпеки й надійні засоби стримування, необхідні для запобігання майбутній агресії з боку експансіоністської Росії. Членство України в НАТО також суттєво посилить євроатлантичну безпеку та стабільність", – ідеться в документі.
Лідери всіх трьох країн зазначили, що також тісно співпрацюватимуть з Україною на її шляху до членства в ЄС.
"З огляду на це, ми приєднуємося до декларації G7 про підтримку України", – наголошують у спільній заяві. Латвія долучилася до декларації ще 9 серпня.
Контекст:
Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія й Великобританія, а також Євросоюз) 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також покласти економічні та "інші витрати" на Росію.
Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.
2 серпня президент України Володимир Зеленський розповів, що до декларації G7 про гарантії безпеки для України долучилося ще 12 держав – Швеція, Данія, Ісландія, Норвегія, Фінляндія, Іспанія, Нідерланди, Чехія, Бельгія, Португалія, Румунія та Ірландія. 11 серпня приєдналася Греція, 15 серпня – Північна Македонія. ЗМІ повідомляли, що документ, імовірно, підпише також Польща.
3 серпня Україна розпочала двосторонні переговори про гарантії безпеки зі США, 11-го – з Великобританією.
Гарантії безпеки, які отримає Україна, – це найкращий спосіб показати президенту країни-агресора Росії Володимирові Путіну, що він "не переживе Україну" та її партнерів, вважає державний секретар США Ентоні Блінкен.