Україна веде переговори із Грецією щодо гарантій безпеки. ЗМІ розкрили подробиці
Греція та Україна ведуть переговори щодо укладання двосторонньої угоди стосовно надання гарантій безпеки. Про це 11 серпня пише грецька газета Kathimerini.
Про те, що Греція приєдналася до зусиль G7 зі зміцнення безпеки України, 11 серпня повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Він провів телефонні переговори з главою МЗС Греції Гіоргосом Герапетрітісом, ішлося про "зміцнення двосторонньої співпраці", написав Кулеба в X (колишній Twitter).
За даними газети, у процесі беруть участь США. Ідеться не лише про оборону, але ще про кілька пунктів.
"На ширшому політичному рівні сторони обговорюють створення меж, які приведуть двосторонні відносини між Грецією та Україною у відповідність до духу декларації лідерів країн "Групи семи", а також Європейської ради щодо продовження довгострокової підтримки Києва на практичному рівні. Зараз на рівні міністерств закордонних справ відбувається принципове обговорення політичного аспекту цього питання. У разі завершення цих обговорень також розглянуть питання про те, як можна конкретизувати деякі аспекти угоди", – ідеться у статті.
Однією з тем, яку обговорюють, є енергетична безпека України. До її підтримки можуть залучити грецькі потужності на півночі Греції – трубопроводи та ресурси порту Александруполіс, пише газета.
Окрім того, постійну потребу України у боєприпасах грецька сторона розглядає як можливість відновити частину оборонної промисловості. Це забезпечить їй участь не лише у допомозі Україні, а й у "прибутковій конкуренції, яка де-факто вже розвивається на загальноєвропейському рівні", пишуть журналісти.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії Греція передала Україні автомати, пістолети-кулемети FN, протитанкові засоби й снаряди, зокрема калібру 155 мм, повідомляв у червні міністр оборони Ніколаос Панайотопулос. Окрім того, Афіни передали Україні 40 бронемашин. Постачання організували за схемою "кругового обміну" з Німеччиною, натомість країна отримає таку саму кількість німецьких БМП Marder.
Контекст:
Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія та Великобританія, а також Євросоюз) 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку та економічну допомогу, а також покласти економічні та "інші витрати" на Росію.
Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.
2 серпня президент України Володимир Зеленський розповів, що до декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналися ще 12 держав – Швеція, Данія, Ісландія, Норвегія, Фінляндія, Іспанія, Нідерланди, Чехія, Бельгія, Португалія, Румунія та Ірландія. 9 серпня до декларації приєдналася Латвія. ЗМІ повідомляли, що документ, імовірно, підпише також Польща.
3 серпня в ОПУ поінформували, що Україна розпочала зі США двосторонні переговори про гарантії безпеки.
Гарантії безпеки, які нададуть Україні, – це найкращий спосіб продемонструвати президенту країни-агресора Росії Володимирові Путіну, що він "не переживе України" та її партнерів, вважає державний секретар США Ентоні Блінкен.