Єрмак про можливість зустрічі Зеленського з Путіним: Президент України має принципову позицію
Президент України Володимир Зеленський має принципову позицію щодо можливості його зустрічі із президентом країни-окупанта РФ Володимиром Путіним. Про це 11 серпня в ефірі національного телемарафону, який транслювали в YouTube каналу "Рада", сказав глава Офісу президента України Андрій Єрмак.
9 серпня франкомовна газета в Лівані L'Orient-Le Jour із посиланням на західних та арабських дипломатів повідомила, що президент ОАЕ Мохаммед бін Заїд Аль Нахаян хоче організувати зустріч між Зеленським і Путіним під час конференції ООН зі зміни клімату COP28, яка відбудеться із 30 листопада до 12 грудня в Дубаї. Видання написало, що організацію такого саміту були б готові підтримати США.
Єрмака запитали, якою буде реакція Зеленського на ймовірну пропозицію ОАЕ.
"Вона дуже чітка, я її сформулював. Я знаю, що у президента [Зеленського] абсолютно принципова позиція. Розуміючи позицію президента, коли президент Мексики напередодні зустрічі в Джидді опублікував твіт із пропозицією запросити Росію, чому немає Росії, ми дуже чітко відповіли, що на сьогоднішній день на цих зустрічах Росії не буде, – відповів глава ОПУ. – І дуже чітко у своєму виступі в Джидді я сказав, що тут за столом і в Києві під час зустрічі з послами – країни, які поважають нашу незалежність, суверенітет і територіальну цілісність, міжнародне право та Статут ООН. Росія до переліку цих країн не відноситься".
9 серпня після публікації ЗМІ у Держдепартаменті США заявили, що рішення про будь-які переговори з Путіним має ухвалювати Зеленський.
У МЗС України зазначили, що Київ може вести мирні переговори з Москвою лише після повного виведення російських окупаційних військ, але не з Путіним. "Для нас очевидно, що ми ніколи не побачимо Путіна і Зеленського за одним столом", – запевнив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв'ю, яке вийшло 10 серпня.
Контекст:
24 лютого 2022 року Путін оголосив про вторгнення в Україну, розпочавши повномасштабний етап війни. Фактично РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли після Революції гідності вона незаконно анексувала Крим і окупувала частину Донецької та Луганської областей.
Після місяців повномасштабного вторгнення Путін вимагав від України припинити вогонь і негайно сісти за стіл переговорів, відкинувши, що повернення Україні її територій буде на порядку денному.
У відповідь Зеленський заявив, що Україна хоче досягти домовленості із РФ, але із нинішнім президентом це неможливо. "Ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав він. Зеленський увів у дію рішення РНБО, в якому офіційно констатують "неможливість проведення переговорів із Путіним".
10 листопада Зеленський сказав, що не відкидає переговорів із РФ про закінчення війни. Він наголосив, що, "крім ультиматумів, нічого не чув від чинного президента РФ", але "не зачинив двері".
16 листопада український президент повідомив, що "отримував сигнали від партнерів" щодо бажання Путіна провести переговори. У відповідь Зеленський "запропонував публічну форму [переговорів], бо Росія веде з Україною війну публічну".
Наприкінці січня 2023 року Зеленський заявив, що не зацікавлений зустрічатися з Путіним. За його словами, Росія не налаштована на жодні переговори, і так було ще до повномасштабного вторгнення.